Úvodní stránka RILM - Národní redakce České republiky

Répertoire International de Littérature Musicale

Přístup do elektronické databáze RILM poskytuje v České republice
svým čtenářům
Národní knihovna České republiky
PŘIHLÁŠENÍ do databáze RILM


RILM
představuje obsáhlou databázi muzikologické literatury, která slouží široké obci odborníků a zájemců o hudební výzkum. V současnosti RILM zahrnuje více než 500,000 záznamů v 215 jazycích ze 151 zemí. Databáze pokrývá všechny typy dokumentů o hudbě ve všech druzích médií, jako jsou knižní monografie, notové edice (i faksimilová vydání), sborníky z konferencí, sborníky jednotlivých badatelských pracovišť, ročenky, zprávy společností, články v časopisech a periodikách, recenze a rovněž internetové zdroje, na hudebním výzkumu založené zvukové nahrávky a filmy, dizertace a další materiály.

Mezinárodní centrála RILM sídlí na CUNY Graduate Center v New York City. Editoři, redaktoři, technologičtí odborníci a administrativní pracovníci v čele s šéfeditorem zpracovávají podklady, které do centrály přicházejí z jednotlivých národních redakcí a redigují databázi do finální podoby. Tímto výstupem, finálním produktem, je jednak tištěná publikace s roční periodicitou, jednak je tato bibliografie poskytována externím databázovým zprostředkovatelům v elektronické podobě, kteří ji uveřejňují přes internet (aktualizace databáze má měsíční periodicitu).

Řídícím a poradenským orgánem RILM je
Commission Internationale Mixte, složená ze tří sponzorujících organizací: International Musicological Society (IMS),
International Association of Music Libraries, Archives, and Documentation Centres (IAML), a
International Council for Traditional Music (ICTM).

RILM zahrnuje globální síť národních redakcí v cca 50 zemích. Jejich úkolem je podchycování muzikologické literatury, její přesné bibliografické zpracování a též vypracování tzv. abstraktu. Redakce zpravidla zastupují profesionální muzikologové anebo knihovníci s muzikologickým vzděláním, působící na univerzitách, akademických pracovištích, v národních knihovnách. V některých případech abstrakty píší redaktoři, někdy si píší abstrakty samotní autoři studií.

RILM podchycuje nejen informace z oblasti muzikologie, ale též z jiných disciplín, jako jsou filosofie, estetika, pedagogika, teatrologie, psychologie, antropologie, sociologie, architektura, akustika, lingvistika, sémiotika a další... (viz
RILM Classification System)

Chci kontaktovat CZECH NATIONAL COMMITTEE
Pavel Kordík, Puškinovo nám. 9, Praha 6, 160 00, tel. (+420) 220 30 39 32

 
Úvodní stránka RILM - Národní redakce České republiky
logo 
avcr zakladni znacka cz cmyk
Výběr jazyka
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
Kalendář
poslední mesíc prosinec 2018 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 48 1 2
week 49 3 4 5 6 7 8 9
week 50 10 11 12 13 14 15 16
week 51 17 18 19 20 21 22 23
week 52 24 25 26 27 28 29 30
week 1 31